Medycyna holistyczna to dział medycyny niekonwencjonalnej, w ramach którego człowieka leczy się całościowo, troszcząc się nie tylko o jego stan fizyczny, ale także psychiczny, emocjonalny i społeczny. Pierwsze wzmianki o skuteczności tej gałęzi medycyny pochodzą już ze starożytnej Grecji, kiedy to medyk Galen dowodził skuteczności takiego działania w leczeniu raka piersi.
W 1973 dr Thomas z Akademii Medycznej Johna Hopkinsa opublikowała wyniki badań, które dowodziły, że istnieje pięć czynników pojawiających się przed poważnym stanem chorobowym, takim jak nowotwór. Zdaniem dr Thomas osoba o podwyższonym ryzyku zapadnięcia na chorobę nowotworową wykazuje następujące cechy charakteru:
- reaguje na stres przygnębieniem i poczuciem beznadziejności
- całkowicie skrywa emocje, albo ujawnia je tylko częściowo
- odczuwa brak bliskości z jednym lub obydwojgiem rodziców.
Wyniki jej badań były pierwszym dowodem na powiązanie czynników psychologicznych i charakterologicznych z możliwością wystąpienia określonych chorób. Idąc dalej tym tropem naukowcy doszli do wniosków, że aby uniknąć zachorowania nie wystarczy tylko dbać o kondycję organizmu, ale także zatroszczyć się o stan psychiki i dobry nastrój. Bo, jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.
Jak te wyniki badań mają się do naszej sytuacji? Otóż, zamiast łykać masowo leki, powinniśmy skupić się o zadbaniu o dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Zdrowa dieta, odpowiednia dawka ruchu czy obracanie się w towarzystwie ludzi, których lubimy może okazać się niewystarczające. Zamiast ustawiać się w długich kolejkach do psychoterapeuty, medycyna holistyczna zaleca raczej rozwiązania zaczerpnięte z natury. Warto tu polecić czerpanie z mądrości Wschodu (akupunktura, zielarstwo, joga) lub skorzystać z rezultatów pracy ekspertów z dziedziny medycyny holistycznej, którzy szczególne zalecają m. in. leczenie światłem. Do tego tematu powrócimy w kolejnym wpisie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz